Final Results
Place Name Club(s) Region Country
1 COOK, Keith SALLH    GBR 
2 FITZGERALD, Jamie U/A    GBR 
3T BROUGHTON, Charlie SALLH    GBR 
3T JOHNSTON, Alastair SALLH    GBR 
5 ARBELET, Alexandre SALLH    GBR 
6 ALDERMAN, Shaun SHETFC    GBR 
7 WEBSTER, John ABERCFC    GBR 
8 WYNN, Tim ABERCFC    GBR 
9 MILNE, Kevin SALLH    GBR 
10 FIRTH, Jamie ABERCFC    GBR 
11 WYNN, Gareth ABERCFC    GBR 
12 STANBRIDGE, Paul SALLH    GBR 
13 MORRISON, Dylan SALLH    GBR 
14 WILLIAMS, Alex SALLH    GBR 
15 TANNOCK, Neill ABERCFC    GBR 
16 MORRISON, Duncan WESTFFC    GBR 
17 YULE, Ross UNIVOA    GBR 
18 UPPULURI, Ujjwall EDINUFC    GBR 
19 SAMULSKI, Jan SALLH    GBR 
20 FOLEY, Martyn EDINFC    GBR 
21 LINKLATER, Kevin UNIVOSFC    GBR 
22 MACINNES, Colin GLASWEF    GBR 
23 MCATEER, Daniel UNIVOSFC    GBR 
24 CROWE, Thomas SALLR    GBR 
25 CROSS, Iain UNIVOSFC    GBR 
26 THEAKER, David ELGID    GBR 
DNF WALTON, Sean SALLH    GBR 


Round #1 - Poule - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country Status
1 COOK, Keith 10  SALLH    GBR 
2 ARBELET, Alexandre 22  SALLH    GBR 
3 JOHNSTON, Alastair 25  SALLH    GBR 
4 STANBRIDGE, Paul 28  SALLH    GBR 
5 BROUGHTON, Charlie 66  SALLH    GBR 
6 ALDERMAN, Shaun 97  SHETFC    GBR 
7 MILNE, Kevin 104  SALLH    GBR 
8 WILLIAMS, Alex 133  SALLH    GBR 
9 WEBSTER, John 134  ABERCFC    GBR 
10 WYNN, Gareth 178  ABERCFC    GBR 
11 WYNN, Tim 204  ABERCFC    GBR 
12 SAMULSKI, Jan 285  SALLH    GBR 
13 MORRISON, Duncan 291  WESTFFC    GBR 
14 FOLEY, Martyn 325  EDINFC    GBR 
15 TANNOCK, Neill 349  ABERCFC    GBR 
16 YULE, Ross 353  UNIVOA    GBR 
17 LINKLATER, Kevin 406  UNIVOSFC    GBR 
18 WALTON, Sean 441  SALLH    GBR 
19 MACINNES, Colin 467  GLASWEF    GBR 
20 CROWE, Thomas 999  SALLR    GBR 
21 FITZGERALD, Jamie 999  U/A    GBR 
22 THEAKER, David 999  ELGID    GBR 
23 UPPULURI, Ujjwall 999  EDINUFC    GBR 
24 CROSS, Iain 999  UNIVOSFC    GBR 
25 MORRISON, Dylan 999  SALLH    GBR 
26 FIRTH, Jamie 999  ABERCFC    GBR 
27 MCATEER, Daniel 999  UNIVOSFC    GBR 

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
WILLIAMS, Alex
SALLH / GBR
1 D4 V5 D0 D1 V5 V5 3 0.50 20 22 -2
WEBSTER, John
ABERCFC / GBR
2 V5 V5 D3 V5 V5 V5 5 0.83 28 15 +13
LINKLATER, Kevin
UNIVOSFC / GBR
3 D4 D1 D0 D2 V5 D1 1 0.17 13 25 -12
COOK, Keith
SALLH / GBR
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 5 +25
FIRTH, Jamie
ABERCFC / GBR
5 V5 D2 V5 D2 V5 V5 4 0.67 24 14 +10
THEAKER, David
ELGID / GBR
6 D2 D0 D0 D0 D0 D0 0 0.00 2 30 -28
YULE, Ross
UNIVOA / GBR
7 D1 D3 V5 D0 D1 V5 2 0.33 15 21 -6

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
ARBELET, Alexandre
SALLH / GBR
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 3 +22
MILNE, Kevin
SALLH / GBR
2 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 14 +8
MORRISON, Duncan
WESTFFC / GBR
3 D0 D2 D0 V5 V5 2 0.40 12 19 -7
WYNN, Gareth
ABERCFC / GBR
4 D0 D3 V5 V5 V5 3 0.60 18 13 +5
UPPULURI, Ujjwall
EDINUFC / GBR
5 D0 D3 D1 D2 V5 1 0.20 11 22 -11
CROSS, Iain
UNIVOSFC / GBR
6 D1 D1 D3 D1 D2 0 0.00 8 25 -17

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
JOHNSTON, Alastair
SALLH / GBR
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19
MACINNES, Colin
GLASWEF / GBR
2 D1 V5 D3 D0 D0 D4 1 0.17 13 29 -16
FOLEY, Martyn
EDINFC / GBR
3 D2 D4 D4 D0 D1 V5 1 0.17 16 28 -12
MORRISON, Dylan
SALLH / GBR
4 D1 V5 V5 D1 D4 V5 3 0.50 21 23 -2
WYNN, Tim
ABERCFC / GBR
5 D3 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.67 26 12 +14
ALDERMAN, Shaun
SHETFC / GBR
6 D4 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 13 +16
MCATEER, Daniel
UNIVOSFC / GBR
7 D0 V5 D3 D1 D1 D0 1 0.17 10 29 -19

Poule #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
SAMULSKI, Jan
SALLH / GBR
1 D0 D4 D0 D1 V5 1 0.20 10 23 -13
BROUGHTON, Charlie
SALLH / GBR
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
STANBRIDGE, Paul
SALLH / GBR
3 V5 D1 D3 V5 V5 3 0.60 19 21 -2
FITZGERALD, Jamie
U/A / GBR
4 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 8 +14
TANNOCK, Neill
ABERCFC / GBR
5 V5 D1 D3 D0 V5 2 0.40 14 16 -2
CROWE, Thomas
SALLR / GBR
6 D3 D3 D4 D0 D0 0 0.00 10 25 -15



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country V V/M TS TR Ind Status
1 COOK, Keith 10  SALLH    GBR  1.00  30  +25  Advanced
2 ARBELET, Alexandre 22  SALLH    GBR  1.00  25  +22  Advanced
3 JOHNSTON, Alastair 25  SALLH    GBR  1.00  30  11  +19  Advanced
4 BROUGHTON, Charlie 66  SALLH    GBR  1.00  25  +18  Advanced
5 ALDERMAN, Shaun 97  SHETFC    GBR  0.83  29  13  +16  Advanced
6 WEBSTER, John 134  ABERCFC    GBR  0.83  28  15  +13  Advanced
7 FITZGERALD, Jamie 999  U/A    GBR  0.80  22  +14  Advanced
8 MILNE, Kevin 104  SALLH    GBR  0.80  22  14  +8  Advanced
9 WYNN, Tim 204  ABERCFC    GBR  0.67  26  12  +14  Advanced
10 FIRTH, Jamie 999  ABERCFC    GBR  0.67  24  14  +10  Advanced
11 WYNN, Gareth 178  ABERCFC    GBR  0.60  18  13  +5  Advanced
12 STANBRIDGE, Paul 28  SALLH    GBR  0.60  19  21  -2  Advanced
13 MORRISON, Dylan 999  SALLH    GBR  0.50  21  23  -2  Advanced
14 WILLIAMS, Alex 133  SALLH    GBR  0.50  20  22  -2  Advanced
15 TANNOCK, Neill 349  ABERCFC    GBR  0.40  14  16  -2  Advanced
16 MORRISON, Duncan 291  WESTFFC    GBR  0.40  12  19  -7  Advanced
17 YULE, Ross 353  UNIVOA    GBR  0.33  15  21  -6  Advanced
18 UPPULURI, Ujjwall 999  EDINUFC    GBR  0.20  11  22  -11  Advanced
19 SAMULSKI, Jan 285  SALLH    GBR  0.20  10  23  -13  Advanced
20 FOLEY, Martyn 325  EDINFC    GBR  0.17  16  28  -12  Advanced
21 LINKLATER, Kevin 406  UNIVOSFC    GBR  0.17  13  25  -12  Advanced
22 MACINNES, Colin 467  GLASWEF    GBR  0.17  13  29  -16  Advanced
23 MCATEER, Daniel 999  UNIVOSFC    GBR  0.17  10  29  -19  Advanced
24 CROWE, Thomas 999  SALLR    GBR  0.00  10  25  -15  Advanced
25 CROSS, Iain 999  UNIVOSFC    GBR  0.00  25  -17  Advanced
26 THEAKER, David 999  ELGID    GBR  0.00  30  -28  Advanced
DNF WALTON, Sean 441  SALLH    GBR            Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) COOK, Keith 
SALLH / GBR  (1) COOK, Keith 
(32) -BYE-   
    (1) COOK, Keith 
(17) YULE, Ross    15 - 1 
UNIVOA / GBR  (16) MORRISON, Duncan   
(16) MORRISON, Duncan  15 - 10   
WESTFFC / GBR    (1) COOK, Keith 
(9) WYNN, Tim    15 - 2 
ABERCFC / GBR  (9) WYNN, Tim     
(24) CROWE, Thomas  15 - 7     
SALLR / GBR    (9) WYNN, Tim   
(25) CROSS, Iain    15 - 14   
UNIVOSFC / GBR  (8) MILNE, Kevin   
(8) MILNE, Kevin  15 - 1   
SALLH / GBR    (1) COOK, Keith 
(5) ALDERMAN, Shaun    15 - 7 
SHETFC / GBR  (5) ALDERMAN, Shaun     
(28) -BYE-       
    (5) ALDERMAN, Shaun     
(21) LINKLATER, Kevin    15 - 7     
UNIVOSFC / GBR  (12) STANBRIDGE, Paul       
(12) STANBRIDGE, Paul  15 - 8       
SALLH / GBR    (4) BROUGHTON, Charlie   
(13) MORRISON, Dylan    15 - 14   
SALLH / GBR  (13) MORRISON, Dylan     
(20) FOLEY, Martyn  15 - 4     
EDINFC / GBR    (4) BROUGHTON, Charlie   
(29) -BYE-    15 - 9   
  (4) BROUGHTON, Charlie   
(4) BROUGHTON, Charlie     
SALLH / GBR    (1) COOK, Keith 
(3) JOHNSTON, Alastair    15 - 5 
SALLH / GBR  (3) JOHNSTON, Alastair     
(30) -BYE-       
    (3) JOHNSTON, Alastair     
(19) SAMULSKI, Jan    15 - 13     
SALLH / GBR  (14) WILLIAMS, Alex       
(14) WILLIAMS, Alex  15 - 9       
SALLH / GBR    (3) JOHNSTON, Alastair     
(11) WYNN, Gareth    15 - 12     
ABERCFC / GBR  (11) WYNN, Gareth         
(22) MACINNES, Colin  15 - 1         
GLASWEF / GBR    (6) WEBSTER, John       
(27) -BYE-    15 - 9       
  (6) WEBSTER, John       
(6) WEBSTER, John         
ABERCFC / GBR    (7) FITZGERALD, Jamie   
(7) FITZGERALD, Jamie    15 - 7   
U/A / GBR  (7) FITZGERALD, Jamie     
(26) THEAKER, David  15 - 1     
ELGID / GBR    (7) FITZGERALD, Jamie     
(23) MCATEER, Daniel    15 - 7     
UNIVOSFC / GBR  (10) FIRTH, Jamie       
(10) FIRTH, Jamie  15 - 5       
ABERCFC / GBR    (7) FITZGERALD, Jamie   
(15) TANNOCK, Neill    15 - 4   
ABERCFC / GBR  (15) TANNOCK, Neill     
(18) UPPULURI, Ujjwall  15 - 4     
EDINUFC / GBR    (2) ARBELET, Alexandre   
(31) -BYE-    15 - 8   
  (2) ARBELET, Alexandre   
(2) ARBELET, Alexandre     
SALLH / GBR