Final Results

Tournament: Arnold LPJS 2011
Location: Arnold School, Blackpool
Event: U13 Boys - Open Veteran Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 09 July 2011 - 11:30

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 JORDAN, Owen Frisby Fencing NATIONAL GBR U  
2 MORRIS, George Chester NATIONAL GBR U  
3T WHITELAW, Adam Eltham College NATIONAL GBR U  
3T LUCAS, Tyler Gravesham NATIONAL GBR U  
5 HUGHES, Andrew Eltham College NATIONAL GBR U  
6 DULAC, Joseph Escrime Academy NATIONAL GBR U  
7 DICKSON, Thomas Team Newcastle NATIONAL GBR U  
8 RUSSELL, James Aldershot NATIONAL GBR U  
9 DARGUZAS, Povilas Hornchurch NATIONAL GBR U  
10 PALLIER, Sebastian Activ8 NATIONAL GBR U  
11 MORAWSKI, Mateusz Stockport & Didsbury Tigers NATIONAL GBR U  
12 HAYNES, James Bridlington Blades NATIONAL GBR U  
13 HOLMES, Josh Team Newcastle NATIONAL GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
DARGUZAS, Povilas 1   V5 V5 D2 D1   2 13 13 0 3
HAYNES, James 2 D1   D4 D0 D1   0 6 20 -14 5
MORAWSKI, Mateusz 3 D2 V5   D3 D2   1 12 19 -7 4
WHITELAW, Adam 4 V5 V5 V5   D3   3 18 10 +8 2
LUCAS, Tyler 5 V5 V5 V5 V5     4 20 7 +13 1
Pool #2   1 2 3 4   V TS TR Ind Pl
MORRIS, George 1   V5 V3 V5   3 13 3 +10 1
HOLMES, Josh 2 D0   D1 D2   0 3 15 -12 4
RUSSELL, James 3 D2 V5   V5   2 12 5 +7 2
PALLIER, Sebastian 4 D1 V5 D1     1 7 12 -5 3
Pool #3   1 2 3 4   V TS TR Ind Pl
JORDAN, Owen 1   V5 V5 V5   3 15 5 +10 1
DULAC, Joseph 2 D1   V5 V5   2 11 11 0 2
HUGHES, Andrew 3 D2 D4   V2   1 8 11 -3 3
DICKSON, Thomas 4 D2 D2 D1     0 5 12 -7 4

Round #2 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
WHITELAW, Adam 1   V5 D1 V5 V5 V3   4 19 9 +10 2
HAYNES, James 2 D0   D1 D4 D4 V5   1 14 23 -9 5
HUGHES, Andrew 3 V2 V5   V5 V5 V2   5 19 11 +8 1
LUCAS, Tyler 4 D3 V5 D4   V5 V5   3 22 21 +1 3
PALLIER, Sebastian 5 D2 V5 D4 D3   V5   2 19 22 -3 4
RUSSELL, James 6 D2 D3 D1 D4 D3     0 13 20 -7 6
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
JORDAN, Owen 1   V5 V5 V5 V5 D4   4 24 15 +9 1
DULAC, Joseph 2 D4   V5 V5 D4 D3   2 21 21 0 4
MORAWSKI, Mateusz 3 D4 D2   D4 D0 D2   0 12 25 -13 6
DARGUZAS, Povilas 4 D1 D4 V5   V5 D4   2 19 23 -4 5
DICKSON, Thomas 5 D1 V5 V5 D4   V5   3 20 16 +4 3
MORRIS, George 6 V5 V5 V5 V5 D2     4 22 18 +4 2

Round #3 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) JORDAN, Owen - U        
   (1) JORDAN, Owen - U      
 (16) -BYE-        
     (1) JORDAN, Owen - U    
 (9) PALLIER, Sebastian - U    10 - 6    
   (8) DICKSON, Thomas - U      
 (8) DICKSON, Thomas - U  5 - 10      
       (1) JORDAN, Owen - U  
 (5) HUGHES, Andrew - U      10 - 7  
   (5) HUGHES, Andrew - U      
 (12) HAYNES, James - U  10 - 6      
     (4) LUCAS, Tyler - U    
 (13) -BYE-    5 - 7    
   (4) LUCAS, Tyler - U      
 (4) LUCAS, Tyler - U        
         (1) JORDAN, Owen - U
 (3) WHITELAW, Adam - U        10 - 4
   (3) WHITELAW, Adam - U      
 (14) -BYE-        
     (3) WHITELAW, Adam - U    
 (11) MORAWSKI, Mateusz - U    10 - 4    
   (6) DULAC, Joseph - U      
 (6) DULAC, Joseph - U  5 - 10      
       (2) MORRIS, George - U  
 (7) DARGUZAS, Povilas - U      9 - 10  
   (10) RUSSELL, James - U      
 (10) RUSSELL, James - U  3 - 10      
     (2) MORRIS, George - U    
 (15) -BYE-    2 - 4    
   (2) MORRIS, George - U      
 (2) MORRIS, George - U        
         

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com