Final Results

Tournament: EEJS 1 - 2013/14
Location: CLFS
Event: Under 16 Boys - Open Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 26 October 2013 - 10:30

Place Name Club
1 Schneider, Benjamin Abingdon
2 Odgers, James King's School
3T Cook, Noah Cads
3T Belot, Antoine Escrime Academy
5 Kurz Jordan, Max Haverstock
6 Stansfield, Felix Reading
7 Begley-Jones, Murray St. George's College
8 Hayden, Octavian Activ8
9 Russell, James Aldershot
10 Toolis, Jonathan Haverstock
11 Holt, Oscar Brentwood
12 DuPree-Thomas, Piers Plymouth
13 Paul, Dominic Stockport
14 Oien, Arthur Haverstock
15 Lowe, Harry Brixton
16 Baltay, Arthur Clfs
17 Robinson, Peter Guildford
18 Harvey, Connor Activ8
19 Haynes, James Harrogate
20 Jones, Luke R&rec
21 Blackmore, Seth Rgs High Wycombe
22 East, Will Durovenum Canterbury
23 McKendry, Fergus Wellington Swords
24 Lever, Matthew Ops Epee Club
25 Berry, Hugo Charterhouse
26 Breedon, Joseph Activ8
27 Ford, Jake Espada
28 Perilly, Adam Brentwood
29 Darell, Michael Abingdon
30 Powers, Daniel Rtwfc
31 Bode, Jens Gravesham
32 Mitchell, Christian Eltham College


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Hayden, Octavian 1   D3 V5 D3 D3 D3 V5   2 22 25 -3 5
Haynes, James 2 V5   V5 D1 D3 V5 V5   4 24 16 +8 4
Mitchell, Christian 3 D1 D0   D1 D1 D1 D0   0 4 27 -23 7
Belot, Antoine 4 V5 V5 V5   D3 V5 D1   4 24 15 +9 3
Schneider, Benjamin 5 V5 V5 V5 V5   V5 D4   5 29 17 +12 1
Ford, Jake 6 V5 D2 V2 D0 D2   D0   2 11 24 -13 6
Toolis, Jonathan 7 D4 D1 V5 V5 V5 V5     4 25 15 +10 2
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Jones, Luke 1   V5 V5 D4 V5 D1 V5   4 25 18 +7 3
Baltay, Arthur 2 D1   D3 D2 D2 D2 D4   0 14 30 -16 7
Breedon, Joseph 3 D4 V5   D0 D1 V2 D3   2 15 24 -9 6
Robinson, Peter 4 V5 V5 V5   V5 V4 D3   5 27 16 +11 1
McKendry, Fergus 5 D2 V5 V5 D3   D2 V5   3 22 20 +2 4
Holt, Oscar 6 V5 V5 D1 D2 V5   V5   4 23 15 +8 2
Lever, Matthew 7 D1 V5 V5 V5 D2 D4     3 22 25 -3 5
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Harvey, Connor 1   V5 D0 V5 V4 V5   4 19 11 +8 2
Berry, Hugo 2 D1   D0 V2 D0 V3   2 6 18 -12 4
Russell, James 3 V5 V5   V5 V5 V5   5 25 6 +19 1
Perilly, Adam 4 D1 D1 D2   D1 V3   1 8 19 -11 5
Blackmore, Seth 5 D3 V5 D4 V5   V5   3 22 10 +12 3
Powers, Daniel 6 D1 D2 D0 D2 D0     0 5 21 -16 6
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Kurz Jordan, Max 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 13 +12 1
Begley-Jones, Murray 2 D1   D1 V4 V5 D1   2 12 20 -8 5
Paul, Dominic 3 D4 V5   D3 V5 D2   2 19 16 +3 4
DuPree-Thomas, Piers 4 D2 D3 V5   V5 V4   3 19 15 +4 3
Bode, Jens 5 D2 D2 D0 D0   D1   0 5 25 -20 6
East, Will 6 D4 V5 V5 D3 V5     3 22 13 +9 2
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Odgers, James 1   D2 V5 V5 V5 V5   4 22 13 +9 2
Cook, Noah 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 8 +17 1
Stansfield, Felix 3 D2 D3   V5 V5 V5   3 20 18 +2 3
Darell, Michael 4 D0 D0 D2   D4 D3   0 9 25 -16 6
Lowe, Harry 5 D2 D2 D3 V5   D3   1 15 24 -9 5
Oien, Arthur 6 D4 D1 D3 V5 V5     2 18 21 -3 4

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Russell, James - U          
   (1) Russell, James - U        
 (32) Mitchell, Christian - U  15 - 2        
     (16) Stansfield, Felix - U      
 (17) McKendry, Fergus - U    13 - 15      
   (16) Stansfield, Felix - U        
 (16) Stansfield, Felix - U  6 - 15        
       (9) Belot, Antoine - U    
 (9) Belot, Antoine - U      5 - 15    
   (9) Belot, Antoine - U        
 (24) Breedon, Joseph - U  15 - 11        
     (9) Belot, Antoine - U      
 (25) Ford, Jake - U    15 - 10      
   (8) Toolis, Jonathan - U        
 (8) Toolis, Jonathan - U  9 - 15        
         (4) Schneider, Benjamin - U  
 (5) Robinson, Peter - U        5 - 15  
   (28) Baltay, Arthur - U        
 (28) Baltay, Arthur - U  13 - 14        
     (21) Begley-Jones, Murray - U      
 (21) Begley-Jones, Murray - U    12 - 15      
   (21) Begley-Jones, Murray - U        
 (12) Jones, Luke - U  15 - 13        
       (4) Schneider, Benjamin - U    
 (13) Blackmore, Seth - U      11 - 15    
   (20) Oien, Arthur - U        
 (20) Oien, Arthur - U  11 - 15        
     (4) Schneider, Benjamin - U      
 (29) Darell, Michael - U    1 - 15      
   (4) Schneider, Benjamin - U        
 (4) Schneider, Benjamin - U  6 - 15        
           (4) Schneider, Benjamin - U
 (3) Kurz Jordan, Max - U          14 - 13
   (3) Kurz Jordan, Max - U        
 (30) Powers, Daniel - U  15 - 5        
     (3) Kurz Jordan, Max - U      
 (19) Paul, Dominic - U    15 - 10      
   (19) Paul, Dominic - U        
 (14) East, Will - U  15 - 12        
       (6) Odgers, James - U    
 (11) Holt, Oscar - U      8 - 15    
   (11) Holt, Oscar - U        
 (22) Berry, Hugo - U  11 - 7        
     (6) Odgers, James - U      
 (27) Perilly, Adam - U    6 - 15      
   (6) Odgers, James - U        
 (6) Odgers, James - U  1 - 15        
         (6) Odgers, James - U  
 (7) Harvey, Connor - U        15 - 10  
   (26) Lowe, Harry - U        
 (26) Lowe, Harry - U  11 - 15        
     (23) Hayden, Octavian - U      
 (23) Hayden, Octavian - U    8 - 15      
   (23) Hayden, Octavian - U        
 (10) Haynes, James - U  15 - 14        
       (2) Cook, Noah - U    
 (15) DuPree-Thomas, Piers - U      9 - 15    
   (15) DuPree-Thomas, Piers - U        
 (18) Lever, Matthew - U  15 - 11        
     (2) Cook, Noah - U      
 (31) Bode, Jens - U    9 - 15      
   (2) Cook, Noah - U        
 (2) Cook, Noah - U  1 - 15        
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com