Final Results

Tournament: EEJS Event 3 Boys
Location: Oundle School
Event: Under 11 Boys - Open Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 16 February 2013 - 14:15

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Ashforth, Myles Cads FOREIGN GBR U  
2 Peacefield, Luka R&rec FOREIGN GBR U  
3T Haynes, Charles Bridlington Blades FOREIGN GBR U  
3T Levi, Renzo Chelsea FOREIGN GBR U  
5 Foulsham, Jacob Reigate Priory FOREIGN GBR U  
6 May, Toby Team Newcastle FOREIGN GBR U  
7 Grimshaw, Nicholas Stockport FOREIGN GBR U  
8 Strange, Joshua Holland Jnr School FOREIGN GBR U  
9 Anderson, Ethan Plymouth FOREIGN GBR U  
10 Holcroft, Oliver Packwood Haugh FOREIGN GBR U  
11 Wyer-Roberts, Augustus Ops Epee Club FOREIGN GBR U  
12 Stegeman, Thomas Okcms FOREIGN GBR U  
13 Berry, Tobias Knightsbridge FOREIGN GBR U  
14 Jones, Aidan Reigate Priory FOREIGN GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Foulsham, Jacob 1   D2 V5 V5 V5 V5 V5   5 27 19 +8 2
Peacefield, Luka 2 V5   V5 D3 V5 V5 D3   4 26 18 +8 3
Wyer-Roberts, Augustus 3 D3 D4   V3 D2 V4 D0   2 16 25 -9 5
Holcroft, Oliver 4 D4 V5 D2   V5 D1 D2   2 19 21 -2 4
Stegeman, Thomas 5 D1 D0 V5 D2   V3 D3   2 14 23 -9 6
Berry, Tobias 6 D2 D2 D3 V5 D2   D3   1 17 23 -6 7
Ashforth, Myles 7 D4 V5 V5 V3 V4 V5     5 26 16 +10 1
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Levi, Renzo 1   D3 V5 D2 V5 V5 D4   3 24 22 +2 4
Haynes, Charles 2 V5   D2 V5 V5 D2 V5   4 24 16 +8 1
Strange, Joshua 3 D4 V3   D1 V5 V5 D2   3 20 18 +2 5
Anderson, Ethan 4 V3 D0 V2   V2 D2 D4   3 13 19 -6 6
Jones, Aidan 5 D2 D2 D1 D1   D3 D1   0 10 27 -17 7
May, Toby 6 D3 V5 D3 V5 V5   V5   4 26 20 +6 2
Grimshaw, Nicholas 7 V5 D3 V5 V5 V5 D3     4 26 21 +5 3

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Ashforth, Myles - U        
   (1) Ashforth, Myles - U      
 (16) -BYE-        
     (1) Ashforth, Myles - U    
 (9) Anderson, Ethan - U    8 - 4    
   (8) Strange, Joshua - U      
 (8) Strange, Joshua - U  8 - 9      
       (1) Ashforth, Myles - U  
 (5) May, Toby - U      10 - 5  
   (5) May, Toby - U      
 (12) Stegeman, Thomas - U  10 - 4      
     (4) Haynes, Charles - U    
 (13) Berry, Tobias - U    5 - 10    
   (4) Haynes, Charles - U      
 (4) Haynes, Charles - U  5 - 10      
         (1) Ashforth, Myles - U
 (3) Peacefield, Luka - U        10 - 8
   (3) Peacefield, Luka - U      
 (14) Jones, Aidan - U  10 - 5      
     (3) Peacefield, Luka - U    
 (11) Wyer-Roberts, Augustus - U    10 - 5    
   (6) Grimshaw, Nicholas - U      
 (6) Grimshaw, Nicholas - U  6 - 10      
       (3) Peacefield, Luka - U  
 (7) Levi, Renzo - U      10 - 6  
   (7) Levi, Renzo - U      
 (10) Holcroft, Oliver - U  10 - 9      
     (7) Levi, Renzo - U    
 (15) -BYE-    10 - 7    
   (2) Foulsham, Jacob - U      
 (2) Foulsham, Jacob - U        
         

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com