Final Results

Tournament: Hampshire Open
Location: Mountbatten Sports Centre
Event: Open Senior Men's Saber
Event Class: E1
Date: 24 February 2013 - 11:00

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Czinkota, Zsolt   Wellington Swords NAT U E00
2 Rocks, Stephen   Shetland FC NAT U  
3T Oakes, Marc   Camden FC NAT U  
3T Hormbrey, Richard   University of Surrey NAT U  
5 Pinto, David   Hunt-Roeder NAT U  
6 Au, Jordan   Espada NAT U  
7 Boteler, Jack   Camden FC NAT U  
8 Bonehill, Richard   Truro NAT U  
9 Nickel, Joe   city NAT U  
10 Blackhurst, Jonathan   St. Pauls NAT U  
11 Rose, Eryk   a NAT U  
12 Warwicker, Simon   city NAT U  
13 Szepietowski, Rafal   Portsmouth uni NAT U  
14 Morris, Carl   Seacourt NAT U  
15 Ahearne, Niall   Espada NAT U  
16 Rooney, Samuel   Academe d'escrime NAT U  
17 Compton, Michael   Cotswold NAT U  
18 Thorp, John   London FC NAT U  
19 Ambrose-Williams, Cliv   Oxford FC NAT U  
20 Carey, Dominic   Guildford NAT U  
21 Hall, Richard   Guildford NAT U  
22 Thornton, Jared   Portsmouth uni NAT U  
23 Millo, Brian   Chichester FC NAT U  
24 Eatwell, Hayden   Espada NAT U  
25 Stones, Alexander   Sway NAT U  
26 Baker, Nathan   Espada NAT U  
27 Wishart, Terry   Unattached (or unknown) NAT U  
28 White, Asher   Unattached (or unknown) NAT U  
29 Hartley, Julien   Guildford NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Rocks, Stephen (SHETLAND) 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
Pinto, David (HUNT-ROEDE) 2 D3   V5 V5 V5 V5   4 23 9 +14 2
Carey, Dominic (GUILDFORD) 3 D0 D1   D4 V5 D2   1 12 23 -11 5
Bonehill, Richard (TRURO) 4 D2 D0 V5   V5 D2   2 14 20 -6 4
Wishart, Terry (UNAT) 5 D1 D1 D3 D1   D2   0 8 25 -17 6
Au, Jordan (ESPADA) 6 D1 D2 V5 V5 V5     3 18 16 +2 3
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Warwicker, Simon (CITY) 1   V5 V5 V5 V5 D1   4 21 13 +8 2
Eatwell, Hayden (ESPADA) 2 D2   D2 V5 D1 D0   1 10 20 -10 5
Hall, Richard (GUILDFORD) 3 D0 V5   D4 V5 D0   2 14 18 -4 4
Thornton, Jared (PORTS UNI) 4 D4 D0 V5   V5 D4   2 18 20 -2 3
Millo, Brian (CHI FC) 5 D2 V5 D1 D1   D1   1 10 21 -11 6
Oakes, Marc (CAMDEN) 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 6 +19 1
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Nickel, Joe (CITY) 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 11 +14 1
Czinkota, Zsolt (WS) 2 D4   V5 V5 V5 V5   4 24 13 +11 2
Thorp, John (LONDON) 3 D0 D3   V5 D2 V5   2 15 20 -5 4
Ahearne, Niall (ESPADA) 4 D3 D1 D4   D2 V5   1 15 21 -6 5
Boteler, Jack (CAMDEN) 5 D4 D4 V5 V5   V5   3 23 15 +8 3
Hartley, Julien (GUILDFORD) 6 D0 D0 D1 D1 D1     0 3 25 -22 6
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Rose, Eryk (A) 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 14 +11 1
Rooney, Samuel (ACADEME) 2 D4   V5 V5 V5 D3   3 22 16 +6 3
Morris, Carl (SEACOURT) 3 D2 D4   V5 V5 D3   2 19 20 -1 4
Ambrose-Williams, Clive (OXFORDFC) 4 D2 D2 D3   V5 D0   1 12 22 -10 5
White, Asher (UNAT) 5 D3 D0 D2 D2   D1   0 8 25 -17 6
Hormbrey, Richard (SURREY UNI) 6 D3 V5 V5 V5 V5     4 23 12 +11 2
Pool #5   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Compton, Michael (COTSWOLD) 1   V5 V5 D0 V5   3 15 13 +2 2
Stones, Alexander (SWAY) 2 D1   V5 D2 D1   1 9 16 -7 4
Baker, Nathan (ESPADA) 3 D3 D1   D0 D1   0 5 20 -15 5
Blackhurst, Jonathan (ST PAULS) 4 V5 V5 V5   V5   4 20 3 +17 1
Szepietowski, Rafal (PORTS UNI) 5 D4 V5 V5 D1     2 15 12 +3 3

Round #2 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Baker, Nathan (ESPADA) 1   D0 D1 D2 D0 V5   1 8 24 -16 5
Ahearne, Niall (ESPADA) 2 V5   V5 V5 D2 V5   4 22 9 +13 2
Compton, Michael (COTSWOLD) 3 V5 D0   D1 D2 V5   2 13 20 -7 4
Boteler, Jack (CAMDEN) 4 V5 D3 V5   D1 V5   3 19 15 +4 3
Oakes, Marc (CAMDEN) 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 6 +19 1
Stones, Alexander (SWAY) 6 D4 D1 D4 D2 D1     0 12 25 -13 6
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Warwicker, Simon (CITY) 1   D2 V5 D3 D2 V5   2 17 19 -2 4
Rocks, Stephen (SHETLAND) 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
Rooney, Samuel (ACADEME) 3 D4 D1   V5 D3 V5   2 18 20 -2 3
Bonehill, Richard (TRURO) 4 V5 D0 D4   V5 D2   2 16 20 -4 5
Ambrose-Williams, Clive (OXFORDFC) 5 V5 D3 V5 D2   V5   3 20 17 +3 2
Wishart, Terry (UNAT) 6 D0 D1 D1 V5 D2     1 9 22 -13 6
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Eatwell, Hayden (ESPADA) 1   D0 D2 D3 D1 V5   1 11 22 -11 5
Au, Jordan (ESPADA) 2 V5   V5 V5 D0 V5   4 20 12 +8 2
Thorp, John (LONDON) 3 V5 D2   V5 D3 V5   3 20 13 +7 3
Blackhurst, Jonathan (ST PAULS) 4 V5 D4 D1   V5 V5   3 20 15 +5 4
Hormbrey, Richard (SURREY UNI) 5 V5 V5 V5 D2   V5   4 22 10 +12 1
White, Asher (UNAT) 6 D2 D1 D0 D0 D1     0 4 25 -21 6
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Hartley, Julien (GUILDFORD) 1   D2 D1 D0 D0 D1   0 4 25 -21 6
Carey, Dominic (GUILDFORD) 2 V5   V5 D2 D2 D0   2 14 17 -3 4
Hall, Richard (GUILDFORD) 3 V5 D0   D1 D2 D1   1 9 21 -12 5
Szepietowski, Rafal (PORTS UNI) 4 V5 V5 V5   D1 D0   3 16 13 +3 3
Czinkota, Zsolt (WS) 5 V5 V5 V5 V5   D2   4 22 10 +12 2
Nickel, Joe (CITY) 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 4 +21 1
Pool #5   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Millo, Brian (CHI FC) 1   D1 V5 D1 D0   1 7 18 -11 4
Rose, Eryk (A) 2 V5   V5 D4 D3   2 17 15 +2 3
Thornton, Jared (PORTS UNI) 3 D3 D4   D3 D2   0 12 20 -8 5
Morris, Carl (SEACOURT) 4 V5 V5 V5   D4   3 19 13 +6 2
Pinto, David (HUNT-ROEDE) 5 V5 V5 V5 V5     4 20 9 +11 1

Round #3 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Oakes, Marc - U          
   (1) Oakes, Marc - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Oakes, Marc - U      
 (17) Thorp, John - U    15 - 6      
   (16) Rooney, Samuel - U        
 (16) Rooney, Samuel - U  5 - 15        
       (1) Oakes, Marc - U    
 (9) Au, Jordan - U      15 - 5    
   (9) Au, Jordan - U        
 (24) Eatwell, Hayden - U  15 - 6        
     (9) Au, Jordan - U      
 (25) Stones, Alexander - U    15 - 10      
   (8) Rose, Eryk - U        
 (8) Rose, Eryk - U  5 - 15        
         (5) Czinkota, Zsolt - U  
 (5) Czinkota, Zsolt - U        8 - 15  
   (5) Czinkota, Zsolt - U        
 (28) White, Asher - U  15 - 1        
     (5) Czinkota, Zsolt - U      
 (21) Hall, Richard - U    15 - 5      
   (12) Szepietowski, Rafal - U        
 (12) Szepietowski, Rafal - U  14 - 15        
       (5) Czinkota, Zsolt - U    
 (13) Morris, Carl - U      15 - 10    
   (13) Morris, Carl - U        
 (20) Carey, Dominic - U  15 - 5        
     (4) Pinto, David - U      
 (29) Hartley, Julien - U    14 - 15      
   (4) Pinto, David - U        
 (4) Pinto, David - U  2 - 15        
           (5) Czinkota, Zsolt - U
 (3) Nickel, Joe - U          15 - 12
   (3) Nickel, Joe - U        
 (30) -BYE-          
     (19) Bonehill, Richard - U      
 (19) Bonehill, Richard - U    13 - 15      
   (19) Bonehill, Richard - U        
 (14) Compton, Michael - U  15 - 13        
       (6) Hormbrey, Richard - U    
 (11) Warwicker, Simon - U      3 - 15    
   (11) Warwicker, Simon - U        
 (22) Thornton, Jared - U  15 - 12        
     (6) Hormbrey, Richard - U      
 (27) Wishart, Terry - U    8 - 15      
   (6) Hormbrey, Richard - U        
 (6) Hormbrey, Richard - U  5 - 15        
         (2) Rocks, Stephen - U  
 (7) Blackhurst, Jonathan - U        5 - 15  
   (7) Blackhurst, Jonathan - U        
 (26) Baker, Nathan - U  15 - 6        
     (10) Boteler, Jack - U      
 (23) Millo, Brian - U    6 - 15      
   (10) Boteler, Jack - U        
 (10) Boteler, Jack - U  1 - 13        
       (2) Rocks, Stephen - U    
 (15) Ahearne, Niall - U      0 - 15    
   (15) Ahearne, Niall - U        
 (18) Ambrose-Williams, Clive - U  15 - 6        
     (2) Rocks, Stephen - U      
 (31) -BYE-    9 - 15      
   (2) Rocks, Stephen - U        
 (2) Rocks, Stephen - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com