Final Results

Tournament: Welsh Open 2014
Location: WIS, Cardiff
Event: Open Senior Men's Saber
Event Class: Unrated
Date: 09 November 2014 - 12:30

Place Name Member # Club
1 GANDER-COMPTON, Jacob 57631 Brentwood
2 ROGERSON, Noah 57054 Truro
3T CZINKOTA, Zsolt 120794 West Dorset
3T SIMMONS, John 97699 Rivington Park
5 BOTELER, Harry 94140 Truro
6 SAUNDERS, Brynmor 119420 Truro
7 DONALD, Simon 46695 Boston Fencing Club
8 PINTO, David 121605 Hunt & Roeder
9 LAWRENCE, Chris 54654 Imperial
10 REN, Ethan 122378 Russell Swords
11 MAXWELL, Joshua 102009 Truro
12 REDBURN, Sam 105969 Mx Fencing
13 JENNINGS, Patrick 51465 Rivington Park
14 CONCANNON, Stephen 110 Salle Dublin
15 POPE, Steve 51212 Camden
16 JACOB, Michael 98902 Birmingham
17 GUZANOV, Pavel 105563 Oufc
18 MITCHELL-GOUGH (C), Warick 114372 Wrekin Sword
19T MCGAVIN, Robert 118123 Wrekin Sword
19T KWAN, Wai Yu 109780 Rivington Park
21 WIDE, Dan 96126 University of Surrey
22 RAHIMI, Amir Mohaymen 108848 U/a
23 DACEY, Simon 111156 Mx Fencing
24 CLARKE, Aidan 101 (IRL LICENCE) Salle Dublin
25 HOWES (C), Nicholas 107045 Truro
26 DOWSE (C), Kieran 104364 Mx Fencing
27 GHOSH, Julian 94993 Camden
28 BOWLEY, Stan 95907 Aston Uni
29 DAY (C), James 114489 Millfield
30 FLORENCE, ISAAC 102747 Ddraig Wern
31 JONES (C), Dylan 116652 Russell Swords
32 DI FRANCESCO, Hugo 103001 Academy
33 MOUNTFORD, Joseph 119243 Sussex Spartans
34 WILSON, Calum 93133 Shakespeare's Swords
35 WARWICKER, Simon 59123 City
36 DERBYSHIRE, James 95829 Exeter City Fc
37 TALBOT (C), Henry 105478 Shakespeare's Swords
38 ROGERSON (V), Keith 99051 Truro
39 HAWKSWORTH (V), Nick 91235 Cardiff
40 PONSFORD, robert 108519 Bath Sword
41 HILLIARD, John 124113 Brentwood
42 BARTRAM, Ben 122433 Exeter University Fc
43 ROWLANDS (V), Duncan 31593 Laszlo's
44 MATHIAS, Max 100207 Academy
45 BLACKHURST, Jonathan 58849 St Paul's
46 LEWIS (V), Tim 120440 Bridgend
47 TREVOR (C), Rhys 127441 Shrewsbury School
48 LUCAS, David 122710 Swindon
49 LAW (C), Cameron 127421 Millfield
50 SADIQ, Hussain 51100 Academy
51 JUNG (C), Jimmy 103463 Academy
52 CAIL, Albert 121932 City
53 HOWES (V), Peter 54130 St Paul's
54 THOMAS (V), Richard 119081 Ddraig Wern
55 BROOK, Alistair 51233 Bridgend
56 SHEPHERD (C), Miles 122317 Millfield
57 ATKINS (V), Dave 112744 Newton Abbot
58 BARKER (C), Christopher 105955 Lampeter Town Fc


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
WIDE, Dan 1   V5 D1 V5 V5 D2 V5   4 23 18 +5 3
SADIQ, Hussain 2 D3   D1 D0 D4 D1 V5   1 14 25 -11 7
BOTELER, Harry 3 V5 V5   V5 V5 V5 V5   6 30 5 +25 1
BARTRAM, Ben 4 D1 V5 D1   V5 D0 D1   2 13 23 -10 4
LAW (C), Cameron 5 D3 V5 D0 D3   D3 D4   1 18 29 -11 6
REDBURN, Sam 6 V5 V5 D2 V5 V5   V5   5 27 13 +14 2
ROWLANDS (V), Duncan 7 D1 D0 D0 V5 V5 D2     2 13 25 -12 5
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
GUZANOV, Pavel 1   V5 V5 V5 V5 D2 V5   5 27 12 +15 2
SHEPHERD (C), Miles 2 D2   D2 D3 D1 D0 D3   0 11 30 -19 7
PONSFORD, robert 3 D0 V5   V5 D3 D1 D3   2 17 24 -7 5
DOWSE (C), Kieran 4 D4 V5 D2   V5 D1 V5   3 22 24 -2 4
MOUNTFORD, Joseph 5 D1 V5 V5 D4   D1 V5   3 21 20 +1 3
LAWRENCE, Chris 6 V5 V5 V5 V5 V5   V5   6 30 8 +22 1
HILLIARD, John 7 D0 V5 V5 D2 D1 D3     2 16 26 -10 6
Pool #3   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
DI FRANCESCO, Hugo 1   V5 D2 D1 D1 D4 V5   2 18 25 -7 6
HAWKSWORTH (V), Nick 2 D3   D2 D4 V5 D2 V5   2 21 28 -7 5
DONALD, Simon 3 V5 V5   V5 V5 V5 V5   6 30 13 +17 1
MITCHELL-GOUGH (C), Warick 4 V5 V5 D4   V5 V5 V5   5 29 20 +9 2
JONES (C), Dylan 5 V5 D4 D2 D4   V5 D3   2 23 22 +1 4
WILSON, Calum 6 V5 V5 D1 D3 D1   V5   3 20 24 -4 3
LUCAS, David 7 D2 D4 D2 D3 V5 D3     1 19 28 -9 7
Pool #4   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
JENNINGS, Patrick 1   V5 V5 V5 D0 V5 V5   5 25 12 +13 2
JUNG (C), Jimmy 2 D1   V5 D3 D0 D1 D2   1 12 27 -15 6
ATKINS (V), Dave 3 D0 D2   D1 D0 D2 D4   0 9 30 -21 7
WARWICKER, Simon 4 D1 V5 V5   D2 V5 D0   3 18 23 -5 4
REN, Ethan 5 V5 V5 V5 V5   V5 V5   6 30 9 +21 1
FLORENCE, ISAAC 6 D4 V5 V5 D4 D4   D4   2 26 23 +3 5
RAHIMI, Amir Mohaymen 7 D1 V5 V5 V5 D3 V5     4 24 20 +4 3
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
GANDER-COMPTON, Jacob 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
HOWES (V), Peter 2 D0   D3 D4 D0 D4   0 11 25 -14 6
PINTO, David 3 D4 V5   V5 V5 V5   4 24 13 +11 2
ROGERSON (V), Keith 4 D2 V5 D1   D4 V5   2 17 21 -4 4
JACOB, Michael 5 D1 V5 D2 V5   V5   3 18 14 +4 3
LEWIS (V), Tim 6 D0 V5 D2 D2 D0     1 9 24 -15 5
Pool #6   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
THOMAS (V), Richard 1   D3 D1 D3 D0 D2   0 9 25 -16 6
HOWES (C), Nicholas 2 V5   D2 D4 V5 V5   3 21 21 0 3
TALBOT (C), Henry 3 V5 V5   D1 D3 D1   2 15 18 -3 5
MCGAVIN, Robert 4 V5 V5 V5   V5 D4   4 24 16 +8 2
DERBYSHIRE, James 5 V5 D4 V5 D3   D0   2 17 18 -1 4
CZINKOTA, Zsolt 6 V5 D4 V5 V5 V5     4 24 12 +12 1
Pool #7   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
KWAN, Wai Yu 1   D4 V5 V5 V5 V5   4 24 16 +8 2
SAUNDERS, Brynmor 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
BLACKHURST, Jonathan 3 D0 D0   V5 D0 D2   1 7 20 -13 5
BROOK, Alistair 4 D3 D2 D0   D2 D0   0 7 25 -18 6
GHOSH, Julian 5 D4 D1 V5 V5   D3   2 18 17 +1 4
CLARKE, Aidan 6 D4 D0 V5 V5 V5     3 19 15 +4 3
Pool #8   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
BOWLEY, Stan 1   V5 D1 V5 D3 D2   2 16 16 0 4
BARKER (C), Christopher 2 D0   D1 D1 D0 D2   0 4 25 -21 6
MAXWELL, Joshua 3 V5 V5   V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
MATHIAS, Max 4 D1 V5 D0   D2 D0   1 8 21 -13 5
SIMMONS, John 5 V5 V5 D3 V5   V5   4 23 12 +11 2
DACEY, Simon 6 V5 V5 D2 V5 D2     3 19 14 +5 3
Pool #9   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
CONCANNON, Stephen 1   V5 V5 V5 V5 D2   4 22 13 +9 2
POPE, Steve 2 D1   V5 V5 V5 D4   3 20 14 +6 3
CAIL, Albert 3 D3 D1   D4 D4 D3   0 15 25 -10 6
TREVOR (C), Rhys 4 D0 D0 V5   D1 D2   1 8 24 -16 5
DAY (C), James 5 D4 D3 V5 V5   D1   2 18 20 -2 4
ROGERSON, Noah 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 12 +13 1

Round #2 - Direct Elimination

Table of 64 Table of 32 Table of 16  
       
 (1) BOTELER, Harry - U      
   (1) BOTELER, Harry - U    
 (64) -BYE-      
     (1) BOTELER, Harry - U  
 (33) DAY (C), James - U    15 - 7  
   (33) DAY (C), James - U    
 (32) DERBYSHIRE, James - U  15 - 8    
       (1) BOTELER, Harry - U
 (17T) MCGAVIN, Robert - U      15 - 13
   (17T) MCGAVIN, Robert - U    
 (48) LUCAS, David - U  15 - 12    
     (16) CONCANNON, Stephen - U  
 (49) LAW (C), Cameron - U    6 - 15  
   (16) CONCANNON, Stephen - U    
 (16) CONCANNON, Stephen - U  3 - 15    
       
 (9) GUZANOV, Pavel - U      
   (9) GUZANOV, Pavel - U    
 (56) SHEPHERD (C), Miles - U  15 - 5    
     (24) JACOB, Michael - U  
 (41) HILLIARD, John - U    7 - 15  
   (24) JACOB, Michael - U    
 (24) JACOB, Michael - U  1 - 15    
       (8) ROGERSON, Noah - U
 (25) HOWES (C), Nicholas - U      14 - 15
   (25) HOWES (C), Nicholas - U    
 (40) PONSFORD, robert - U  15 - 4    
     (8) ROGERSON, Noah - U  
 (57) ATKINS (V), Dave - U    11 - 15  
   (8) ROGERSON, Noah - U    
 (8) ROGERSON, Noah - U  6 - 15    
       
 (4T) SAUNDERS, Brynmor - U      
   (4T) SAUNDERS, Brynmor - U    
 (60) -BYE-      
     (4T) SAUNDERS, Brynmor - U  
 (37) JONES (C), Dylan - U    15 - 8  
   (37) JONES (C), Dylan - U    
 (28) WILSON, Calum - U  15 - 14    
       (4T) SAUNDERS, Brynmor - U
 (21) POPE, Steve - U      15 - 8
   (21) POPE, Steve - U    
 (44) MATHIAS, Max - U  15 - 2    
     (21) POPE, Steve - U  
 (53) HOWES (V), Peter - U    15 - 5  
   (12) MITCHELL-GOUGH (C), Warick - U    
 (12) MITCHELL-GOUGH (C), Warick - U  13 - 15    
       
 (13) CZINKOTA, Zsolt - U      
   (13) CZINKOTA, Zsolt - U    
 (52) CAIL, Albert - U  15 - 7    
     (13) CZINKOTA, Zsolt - U  
 (45) BLACKHURST, Jonathan - U    15 - 13  
   (20) RAHIMI, Amir Mohaymen - U    
 (20) RAHIMI, Amir Mohaymen - U  9 - 15    
       (13) CZINKOTA, Zsolt - U
 (29) WARWICKER, Simon - U      15 - 13
   (36) FLORENCE, ISAAC - U    
 (36) FLORENCE, ISAAC - U  8 - 15    
     (4T) MAXWELL, Joshua - U  
 (61) -BYE-    7 - 15  
   (4T) MAXWELL, Joshua - U    
 (4T) MAXWELL, Joshua - U      
       
 (3) REN, Ethan - U      
   (3) REN, Ethan - U    
 (62) -BYE-      
     (3) REN, Ethan - U  
 (35) ROGERSON (V), Keith - U    15 - 14  
   (30) GHOSH, Julian - U    
 (30) GHOSH, Julian - U  13 - 15    
       (14) PINTO, David - U
 (19) WIDE, Dan - U      13 - 15
   (19) WIDE, Dan - U    
 (46) LEWIS (V), Tim - U  15 - 7    
     (14) PINTO, David - U  
 (51) JUNG (C), Jimmy - U    9 - 15  
   (14) PINTO, David - U    
 (14) PINTO, David - U  7 - 15    
       
 (11) JENNINGS, Patrick - U      
   (11) JENNINGS, Patrick - U    
 (54) THOMAS (V), Richard - U  15 - 6    
     (11) JENNINGS, Patrick - U  
 (43) ROWLANDS (V), Duncan - U    15 - 9  
   (22) DACEY, Simon - U    
 (22) DACEY, Simon - U  13 - 15    
       (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U
 (27) DOWSE (C), Kieran - U      10 - 15
   (27) DOWSE (C), Kieran - U    
 (38) HAWKSWORTH (V), Nick - U  15 - 12    
     (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U  
 (59) -BYE-    5 - 15  
   (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U    
 (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U      
       
 (7) DONALD, Simon - U      
   (7) DONALD, Simon - U    
 (58) BARKER (C), Christopher - U  15 - 4    
     (7) DONALD, Simon - U  
 (39) DI FRANCESCO, Hugo - U    15 - 9  
   (39) DI FRANCESCO, Hugo - U    
 (26) MOUNTFORD, Joseph - U  15 - 13    
       (7) DONALD, Simon - U
 (23) CLARKE, Aidan - U      15 - 5
   (23) CLARKE, Aidan - U    
 (42) BARTRAM, Ben - U  15 - 7    
     (10) REDBURN, Sam - U  
 (55) BROOK, Alistair - U    12 - 15  
   (10) REDBURN, Sam - U    
 (10) REDBURN, Sam - U  5 - 15    
       
 (15) SIMMONS, John - U      
   (15) SIMMONS, John - U    
 (50) SADIQ, Hussain - U  15 - 3    
     (15) SIMMONS, John - U  
 (47) TREVOR (C), Rhys - U    15 - 10  
   (17T) KWAN, Wai Yu - U    
 (17T) KWAN, Wai Yu - U  8 - 15    
       (15) SIMMONS, John - U
 (31) BOWLEY, Stan - U      15 - 14
   (31) BOWLEY, Stan - U    
 (34) TALBOT (C), Henry - U  15 - 7    
     (2) LAWRENCE, Chris - U  
 (63) -BYE-    7 - 15  
   (2) LAWRENCE, Chris - U    
 (2) LAWRENCE, Chris - U      
       

Round #3 - Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) BOTELER, Harry - U      
   (8) ROGERSON, Noah - U    
 (8) ROGERSON, Noah - U  13 - 15    
     (8) ROGERSON, Noah - U  
 (4T) SAUNDERS, Brynmor - U    15 - 11  
   (13) CZINKOTA, Zsolt - U    
 (13) CZINKOTA, Zsolt - U  13 - 15    
       (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U
 (14) PINTO, David - U      7 - 15
   (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U    
 (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U  9 - 15    
     (4T) GANDER-COMPTON, Jacob - U  
 (7) DONALD, Simon - U    15 - 5  
   (15) SIMMONS, John - U    
 (15) SIMMONS, John - U  11 - 15    
       

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com